За визначенням до групи літніх відносяться люди у віці від 60 до 75 років.

До цього періоду життя знижуються активність, потреба в калоріях, порушується обмін речовин. Пов’язано це з низьким гормональним фоном до цього віку, секреторною функцією шлунка, перистальтику кишечника. Всі ці зміни в організмі призводять до порушення засвоєння вітамінів і багатьох поживних речовин.

Необхідність вітамінів для людей похилого віку

Вітаміни для літніх людей відіграють важливу роль, оскільки дефіцит якого – небудь із них може стати пусковим механізмом для значного погіршення загального стану та прогресування вже існуючих захворювань. У 4 з 5 осіб похилого віку є гіповітаміноз.

Деякі особливості способу життя і можливостей літніх людей призводять до дефіциту вживання овочів і фруктів в осінньо – зимовий період. Меню складається з великої кількості рафінованих продуктів і тому створюється великий дефіцит вітамінів і грубих волокнах. Велика кількість лікарських препаратів, що вживаються в цьому віці з різних приводів, а також вимушені за медичними показаннями дієти посилюють гіповітамінози. Основні кількості вітамінів людина отримує з їжею. Деякі з них – А, Д, Е, В12 – синтезуються самим організмом в невеликих кількостях.

Які вітаміни необхідні в першу чергу літнім

Враховуючи всі зміни, що відбуваються в організмі до віку після 60 років, стає зрозуміло, які вітаміни необхідні в першу чергу літнім. Це антиоксиданти, що перешкоджають старінню, попереджувальні ракові захворювання, що зберігають судини і серце, зір і слизову оболонку кишечника в нормальному стані. До них відносяться вітаміни А, З, Тобто

С — водорозчинний вітамін, що міститься в овочах, багатьох фруктах і зелені. А та Е — жиророзчинні, їх джерелом є масло, молоко, яйця.

Які вітаміни необхідні в першу чергу похилого віку, що з’ясовується при детальному обстеженні, коли з часом стан поступово погіршується, загальні симптоми (немотивируемая слабкість, млявість, порушення сну, дратівливість, зниження апетиту) наростають, але в клінічну картину якого – небудь захворювання ці прояви не вписуються.

Вітамін С — лідер серед антиоксидантів у літніх

Першому місце серед антиоксидантів займає аскорбінова кислота — вітамін С, що впливає на стан судин і серця:

• знижує проникність судинної стінки;

• зміцнює серцевий м’яз;

• опосередковано зменшує вміст холестерину і тим самим попереджає формування тромбів.

Міститься в обліписі, цитрусових, шипшині, томатах, червоному перці. Добова норма не повинна бути менше 60 мг.

Вітаміни для літніх людей — нестача А

Вітамін для очей — А (ретинол). Підтримує зір: перешкоджає пересихання рогівки, сприяє збереженню чіткості зображення й колірного сприйняття.

Відповідає за активацію тканинного дихання і регулювання жирового обміну.

Це вітамін молодості і краси — зміцнює нігті, волосся.

Його недолік призводить до підвищеної втомлюваності, частих простудних захворювань, ламкості і випаданню волосся, їх розшарування. Міститься в моркві, зелені, шпинаті, зеленому горошку, гарбузі, яйцях. Добова норма — 800 мкг. Засвоюється при наявності жирів.

Токоферол — вітамін Е для літніх людей

Серед вітамінів для людей похилого віку відіграє першорядне значення ще один антиоксидант — вітамін Е (токоферол), здатний заражати енергією і витривалістю.

Дуже важливий для пам’яті у людей після 60 років. Гальмує старіння, захищає мозок від пошкоджень.

Він знижує ймовірність утворення тромбів, сприяє зміцненню м’язів, підвищенню витривалості.

Попереджає і гальмує розвиток катаракти і діабету. Гіповітаміноз Е проявляється в погіршенні зору, різкої зміни настрою, постійної втоми і слабкості. Міститься в маслі (вершковому і рослинному), яєчному жовтку, печінці, горіхах, листової зелені.

Кальциферол — важливий вітамін для літніх людей

При визначенні, які вітаміни необхідні в першу чергу літнім, необхідно пам’ятати про вітамін Д (кальцифероле).

Він бере участь в обміні кальцію і фосфору, і його нестача призводить до різних порушень в кістково – м’язової і зубної системи. Посилюється наявні у кожної людини після 50 років остеопороз, з’являються болі в кістках і суглобах, з’являється сутулість, зменшується зростання, можливий розвиток цукрового діабету, аутоімунних захворювань (ревматоїдного артриту), злоякісні новоутворення ураження шкіри (псоріаз), волосся, зубів (розвивається карієс, пародонтоз).

Порушується апетит, сон, з’являється дратівливість, нервозність, може розвинутися депресія. Основна частина кальциферол синтезується в шкірі під ультрафіолетовими сонячними променями, відсутню кількість надходить з харчовими продуктами.

У цьому віці люди недостатня кількість часу перебувають на сонці, відбувається старіння шкіри, зниження її властивостей, харчування не перекриває дефіцит вітамінів для людей похилого віку. Все це в комплексі призводить до нестачі цього вітаміну в зв’язку з порушенням всмоктування в кишечнику атрофованою слизової, недостатнім синтезом його в постарілу шкірі і відсутністю великої кількості вживаної їжі.

Тому гіповітаміноз Д — часта патологія, що виникає після 50 років і вимагає своєчасного лікування. Сам вітамін діє на білки мозку, які впливають на пам’ять, настрій, здатність до навчання. Міститься в жирних сортах риби і морепродуктах, печінки (яловичої, свинячої, риби), м’ясі, яйцях, сирах та інших кисломолочних продуктах.

Вітаміни групи В

Для шлунка незамінний тіамін — вітамін В1, який важливий при порушенні травлення, грає роль для нормального випорожнення кишечника.

Міститься в гречці і вівсянці, арахісі, бобових, яловичині.

Вітамін цієї ж групи В1 відповідає за стан нервової системи та імунітету, В12 контролює гемоглобін. Їх недостатня кількість викликає анемії, ураження очей, запальний процес слизових оболонок, зниження пам’яті, порушення сну і травлення.

Лікування вітамінами літніх людей

Лікування при дефіциті вітамінів для людей похилого віку включає хороше повноцінне харчування, перебування на сонці не менше 30 хвилин щодня (при гіповітамінозі Д), прийом вітамінів.

Визначити, які вітаміни необхідні в першу чергу літнім, може тільки лікар після обстеження. Призначення конкретного препарату, його доза та кратність прийому — прерогатива терапевта.

Займатися самолікуванням не можна, оскільки, крім користі, можна завдати істотної шкоди здоров’ю, якщо передозувати вітамін.

Призначається монотерапія — лікування одним відсутньою вітамінним препаратом, і поливитаминотерапия.

При цьому краще використовувати готові вітамінні комплекси зі збалансованим складом та дозуванням, призначені спеціально для літніх: Вітрум Центурі, Ундевіт, Гексавіт.

Важливість дозування вітамінів для людей похилого віку

При цьому необхідно пам’ятати, що вітаміни — це лікарські препарати, і, як і всі медикаменти, мають побічні дії. При передозуванні вони можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю:

• нудота, болі в області печінки, гіпертензія, жовтяничність шкірних покривів, головний біль, сонливість, слабкість (гіпервітаміноз А);

• гіперактивність або пригнічення нервової системи (вітаміни групи В);

• відкладення кальцію в нирках, руйнування кісткової тканини (перевищення дози Д);

• різку слабкість, двоїння в очах, проблеми з серцем, м’язова слабкість (Е);

• порушення роботи нирок, дисфункції статевих залоз, порушення електролітного обміну (С).

Якщо строго дотримуватися рекомендацій лікаря, можна відчувати себе досить бадьорим і в літньому віці, зберігаючи здоров’я на багато років. У цьому віці вітамінна підтримка особливо важлива.

Отправить ответ

Войти с помощью: 
avatar
  Subscribe  
Notify of