Loading Posts...

«Організм влаштований так, що з 21 року ми повинні народжувати», — акушер-гінеколог Людмила Шупенюк

Ексклюзивне інтерв’ю з лікарем проекту «Я соромлюсь свого тіла» Людмилою Шупенюк

1 вересня о 21:00 на телеканалі СТБ стартує новий сезон масштабного медичного проекту «Я соромлюсь свого тіла». В ексклюзивному інтерв’ю wlife.in.ua лікар проекту акушер-гінеколог Людмила Шупенюк розповіла про те, у скільки років варто вперше вести дитину до гінеколога, який ідеальний вік для вагітності і в якому випадку варто дізнаватися свій «яєчниковий резерв».

ELLE: Людмила, розкажіть, що нового буде в шостому сезоні «Я соромлюсь свого тіла»?

Людмила Шупенюк: Глядачі дізнаються про нові хвороби, побачать вже відомі захворювання, але з іншим перебігом. Вони познайомляться з історіями нових героїв, їх долями, дізнаються про нові можливості лікування. Багато корисного ми покажемо і розповімо завдяки експериментам. Висновки будуть цікаві не тільки простому глядачеві, але і професіоналу.

< strong>wlife.in.ua: на проекті ви також руйнуєте міфи. У що українці вірять досі? 

Л. Ш.: З лікування, на щастя, на нас експерименти не ставили. Більше ми відчували поширені міфи. Наприклад, як протверезити сильно випив людину, як зняти стрес. А щодо того, у що вірять українці, то особливо це міфи, пов’язані з лікуванням бородавок або папілом. Люди не перестають дивувати!

wlife.in.ua: У новому сезоні буде багато маленьких пацієнтів. З ними складніше працювати? 

Л. Ш.: Так, з дітками набагато важче, не тому що вони не можуть пояснити, що у них болить чи як. З ними складніше, тому що вони більше вірять: якщо дитина прийшла до лікаря, то він упевнений — Як в казці, його проблему обов’язково вирішать. У них немає середини-є добре чи погано. Маленькі пацієнти свято вірять в результат, який вони чекають, а ти розумієш, що не завжди медицина може домогтися потрібного результату… І це буває важко. Коли дивишся в очі, і тобі так щиро малюк каже — я чекаю, що я буду здоровим, а ти знаєш, що, на жаль, це неможливо на сьогоднішній день.

Діти завжди чесніше, і дуже часто їх хвороби не пов’язані з недбалістю або з наплювацьким ставленням до свого здоров’я, а виключно з проблемами, які створюють дорослі, або ж це вроджені захворювання. Пояснити це дитині дуже складно.

wlife.in.ua: З якого віку ви рекомендували б водити дитину до гінеколога? 

Л. Ш.: Взагалі вважається, що сексуальне виховання, гігієна і розмови на ці теми повинні починатися з п’яти років. Для цього водити дитину до гінеколога не треба. Саме мамі потрібно регулярно відвідувати лікаря, і розуміти все про себе і про своє здоров’я. Дуже багато, на жаль, навіть у дорослому віці не знають, як правильно доглядати за собою і на що звертати увагу-наприклад, мова про ту ж контрацепцію.

До гінеколога варто вести дівчинку в дитячому віці — тобто до початку статевого життя, тільки в тому випадку, якщо є проблеми. Можливо, моя думка буде відрізнятися від протоколів медицини та охорони здоров’я, але я вважаю, що якщо юна дівчинка не має жодних проблем, її нічого не турбує, на всі питання їй відповіла мама, то раніше 16-18 років їй нема чого робити у гінеколога.

wlife.in.ua: А з якими проблемами найчастіше приходять пацієнтки в останні роки? 

Л. Ш.: Характер скарг дуже сильно змінився останнім часом. Принаймні, за роки моєї практики. Я починала працювати ще за радянських часів і тоді в основному зверталися з приводу кровотеч або молочниці. На сьогоднішній день, завдяки культурі і вихованню, кількість захворювань, що передаються статевим шляхом набагато зменшилася.

Зараз дуже багато пацієнток звертаються з порушеннями менструального циклу, безпліддям. Це ті речі, на які впливає в першу чергу, спосіб життя, харчування, психологічні стан і соціум. Я б назвала їх «хворобами цивілізації».

wlife.in.ua: тобто, мода на здоровий спосіб життя ніяк не позначається на загальній картині здоров’я українців? 

< strong > Л. Ш.: < / strong>Ви знаєте, незважаючи на те, що це тренд, не можна модничати три дні на тиждень, а решту часу є що потрапило. Це або спосіб життя раз і назавжди — тобто кожен день, або ні.  Буває, приходить пацієнт і каже: «Доктор, мені нічого не допомогло».

Я запитую: «А ви дотримувалися правильного харчування?”. Він відповідає: «так-Так, все було добре, але як тільки перестав, то відразу все повернулося».

Багато хто не розуміє, що це не основа лікування-це основа нового способу життя. Або це звичка, або просто данина моді — походила в спортзал, зробила фото корисного сніданку для Instagram, і на цьому все закінчилося. Не можна правильно харчуватися місяць і чекати, що потім цілий рік ти будеш добре себе почувати, — це повинна бути звичка. І ті, кому вдається включитися в подібний стиль життя, набагато комфортніше себе відчувають. І я зокрема.

wlife.in.ua чи Правда, що зараз статеве дозрівання у підлітків відбувається раніше? Чим це загрожує? 

Л. Ш.: Насамперед, ранній початок статевого життя, безумовно, загрожує тим, що мізки ще не дозріли, і людина ще не володіє тією інформацією, яку він повинен розуміти в певному віці. І, звичайно, результатом цього незнання можуть бути інфекції, в тому числі і вірус папіломи людини. Ось чому щеплення від нього роблять в 9 і 12 років, тобто до початку статевого життя — ймовірно, до таких цифр саме статистика і привела.  Звичайно ж, це в подальшому не може не позначитися на репродуктивній функції.
< blockquote>ті, хто починають рано вести статеве життя, знаходяться в групі ризику-це призводить до незапланованої вагітності і, на жаль, до абортів.

Плюс все більше і більше жінок віддають перевагу пізні пологи. Якщо раніше виходили заміж в 16-17 років, то відразу і народжували через рік-два. А зараз цього немає. Статеве життя починають раніше, а народжують пізніше.

< strong>wlife.in.ua: в якому віці пологи можна вважати пізніми? Якщо не народила до 30 — це погано? 

Л. Ш.: Для здоров’я жінки це, звичайно, гірше. За статистикою, якщо жінка народила до 21 року, то ризик розвитку раку молочної залози, гормонозависимого, в два рази менше, тобто на 50%! Це добре, що дівчата в 30 виглядають добре, молодо і сповнені здоров’я.

Але наш організм влаштований так, що з 21 року ми повинні народжувати. Гормональний Світанок жінки-в середньому від 23 до 28. Тоді жіночий організм в самому соку.

Минулого тижня до мене прийшла на прийом пацієнтка, а у неї в 32 роки передчасне виснаження яєчників та клімакс. Вона робила кар’єру, будувала будинок, а народжувати не входило в її найближчі плани. Багато хто не готовий прийняти інформацію про те, що вони можуть завагітніти, тільки завдяки штучному заплідненню. На жаль, ранній наступ менопаузи сьогодні не рідкість.

< strong>wlife.in.ua: чи можна якось стежити за цими показниками? 

Л. Ш.: Жінка може відстежити свій яєчниковий резерв і гормональний фон. Наперед, звичайно, все не плануєш, але припустити можна. Особливо для тих жінок, які перенесли певні операції або захворювання з хірургічним втручанням — у них завжди є великі ризики. Також як і у всіх, хто страждає від аутоімунного тиреоїдиту, — а це, до речі, дуже поширене захворювання на сьогоднішній день.

Так що, якщо ви не плануєте народжувати не в 25, а в 35 років, то я б рекомендувала спершу відвідати лікаря і дізнатися свій запас. «Яєчниковий резерв» дозволяє оцінити запас наявних в яєчниках фолікулів, здатних на подальший розвиток.

Щоб його визначити, потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем і зробити три дослідження:

1. УЗД, яке варто провести на третій-п’ятий день менструального циклу.

2. Рівень антимюллерового гормону (АМГ) — на другий-третій день менструального циклу. 

3. Рівень фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) — на другий-третій день менструального циклу.

Звичайно, гінеколог повинен враховувати анамнез, які захворювання були у пацієнтки, чи були операції. Варто пам’ятати, що неможливо вирахувати точні дані, однак припустити яєчниковий резерв можна.

< strong>wlife.in.ua: чи дійсно за радянських часів вважали 25-річних дівчат – “старородящими”? І чи є подібні показники зараз? 

< strong > Л. Ш.: < / strong>якщо бути чесним, то в радянські часи, жінку, що народжує в 26 років називали “вікова первородящая”, а не «старородящая». Колись так, так писали. А вік після 28 років вважався фактором ризику.

«Організм влаштований так, що з 21 року ми повинні народжувати», — акушер-гінеколог Людмила ШупенюкЗараз середній вік жінок, які з першою вагітністю стоять на обліку — це десь 30 років. Є ті, хто і в 36 років вперше народжують, але набагато менше дівчат до 25. На жаль, це тенденція.

Кажу «на жаль», адже все-таки для організму здоровіше і нормальніші своєчасні пологи.

Я ж не кажу, що не можна народжувати в 30-35, ні!  Якщо це повторні пологи, то, звичайно, народжуйте хоч до 50. Але перші пологи бажані під час розквіту жіночого організму.

anna777

Автор не додав іинформацію про себе

Отправить ответ

Войти с помощью: 
avatar
  Subscribe  
Notify of