Кращий спосіб розмноження червоної і чорної смородини – вегетативний. Це означає, що нова рослина розвивається з частини іншої. Найбільш простий і швидкий метод такого розмноження – живцювання. Осінні та літні заготівлі посадкового матеріалу трохи різняться. Щоб визначити найбільш підходящий період для відбору живців, розглянемо всі особливості проведення робіт більш детально.

Осіннє живцювання смородини

Кращий період для заготівлі живців смородини на посадку – кінець вересня і жовтень. Для червоної смородини живці відбирають трохи раніше. Заготовлений і посаджений у цей час матеріал прекрасно вкорінюється і починає рости, завдяки використанню талої води.

Осіннє живцювання смородини — оптимальний спосіб розмноження культури

Перш ніж розпочати збір садивного матеріалу необхідно визначити матковий або батьківський кущ. Для цього проводиться огляд і аналіз кожної рослини даного виду. Для відбору матеріалу кращим буде ягідний кущ, який відповідає деяким вимогам:

.не пошкоджений шкідниками;
.не має явних ознак захворювань;
.має найбільшу врожайність;
.являє собою здоровий міцний кущ.

Як заготовити живці смородини?

Для підготовки живців використовуйте продезінфіковані садові інструменти

Зібрані восени живці являють собою здерев’янілі пагони довжиною не більше 20 см, товщина перерізу яких не менше 0,5 см. Для того щоб молодий пагін із заготовленого живця став її продовженням, зріз повинен розташовуватися в максимальній близькості з ниркою.

Здерев’янілі живці смородини

Для пророщування садівного матеріалу використовується найпростіший стимулятор – вода. Якщо опустити один кінець держака в живильний водний розчин, то вже через тиждень ви побачите відрослі корінці. Температура в приміщенні допускається в межах 18-21°С.

Важливо! Воду в ємкості при пророщуванні коренів черешка необхідно регулярно оновлювати. Робити це слід не рідше ніж через кожні 2 дні.
Існує 2 варіанти висадки матеріалу:

У заготовлену тару, якій служать пластикові стакани (прозорі). Підготовка тари проводиться шляхом знезараження антисептичним розчином і пророблянням отворів на дні для дренажу. Можна використовувати пластикові пляшки, в яких раніше була питна вода.

Порада. Тара з-під солодкої газованої води не підходить. Навіть у добре вимитому посуді залишається невелика кількість барвника та інших згубних елементів.

Ємності заповнюють підготовленим грунтом, поміщають 2-3 черешка, ущільнюють грунт і виробляють рясний полив. Дуже важливо протягом всієї зими стежити за водним балансом грунту під саджанцями. Пересихання, так само як і перезволоження, може призвести до загибелі паростків. Щоб рослина не ослаб, з нього видаляють будь-яке цвітіння і зав’язі.

У відкритий грунт живці висаджуються тільки після попередньої обробки грунту. Її обов’язково розпушують і вносять органічні добрива (компост або гній).

Висадка проводиться за схемою:

.35-40 см між рядами;
.20 см між рядками.

Посадка живців у відкритий грунт

Поглиблюється держак таким чином, щоб на поверхні не залишалося більше 2-х нирок. Рослини розташовуються під нахилом 45°-60° по відношенню до землі. Після посадки обов’язково проводять рясний полив і мульчування торфом або соломою.

Іноді мульчування замінюють плівковим укриттям. Для цього на підготовленому ділянці розстеляють плівку і проколюють отвори, в яких згодом і будуть розташовуватися саджанці.

Літній збір садівного матеріалу

Хоч осіннє живцювання і вважається оптимальним способом розмноження смородини, підготовка саджанців у літній період також дуже продуктивна. Найбільш підходящий період для літнього живцювання припадає на кінець червня, початок липня. В цей час рослина вже зміцніла і знаходиться в фазі активного росту.

Весняне живцювання смородини

Для весняного живцювання застосовують однорічні пагони
Для заготівлі живців вибираються рослини з однорічними пагонами, нижня частина яких починає одревесневать, але стебло ще має зелене забарвлення. Побіг пружний і при згинанні не ламається. Такий вид розмноження смородини називається зеленим живцюванням

Що необхідно знати при літньому живцюванні смородини

Заготівля матеріалу проводиться рано вранці. Для живців підходить верхня частина стебла. Пагони нарізають завдовжки не більше 7 см Обов’язково залишається зелений лист. Нижній зріз, на відміну від здерев’янілих живців намагаються зробити прямим, на 5 мм нижче нирки. Нарізка проводиться ножем або секатором, змоченим кип’яченою водою. Відразу ж після нарізки матеріал забирають у прохолодне місце.

Як укорінити живці смородини?

Для активного вкорінення живців використовуйте стимулятори росту
Для кращого вкорінення застосовують стимулятор росту кореневої системи. Перед посадкою живці збирають в пучки і опускають на 2,5-3 см в живильний розчин слабоконцентрированной индолилуксосной кислоти (30-40 мг/л) або гетероауксину (10 мг/л) на 18-26 годин. Температура повітря при процедурі не повинна перевищувати 20°С.

Висаджують зелені живці у плівкове укриття з поглибленням 2-3 см. Площа для одного живця витримується 6 х 8 см. Листи, залишені на саджанцях не повинні затінювати один одного.

Догляд за живцями та їх укорінення

Після висаджування живців смородина потребує в постійному догляді. Зелені живці регулярно провітрюються і загартовуються, а через деякий час укриття знімається повністю. Дуже важливо дотримуватися водний і температурний баланс в парниках. Перші 14-20 днів саджанці обприскують щодня кілька разів на день, підтримуючи таким чином режим підвищеної вологості (93-97% повітря 75-80% субстрат). Температура, оптимальна для коренеутворення у паростків – 25°С вдень і 16°С вночі.

Дуже важливо дотримуватися температурного режиму при пророщуванні живців смородини

Через 2-3 тижні полив скорочують і починають вводити підживлення. В якості першого добрива вводять органічні суміші. Обов’язково видаляють відмерлі листки і бур’яни. У спекотні літні дні саджанцям влаштовують додаткове укриття від сонячних променів. Підвищення температури до 30°С і вище уповільнюють процес фотосинтезу рослин.

Відмінність чорної і червоної смородини полягає в тому, що перша набагато швидше і легше вкорінюється. Тому й осінні, і літні заготівлі живців червоної смородини проводять на 2-3 тижні раніше.

Отправить ответ

Войти с помощью: 
avatar
  Subscribe  
Notify of