Loading Posts...

Бабуся виховує дітей – допомога чи шкода

Роль бабусь у вихованні майбутнього покоління безцінна. Особливо на теренах колишнього СРСР, де багато пар не в змозі забезпечити своїм дітям належний догляд і виховання без допомоги старшого покоління. Варто відзначити, що мова йде саме про бабусь, адже вони в рази емоційніше, активніше і менш керовані у питаннях виховання онуків, ніж дідусі.

Чому бабуся потрібна молодій сім’ї

Досить багато шлюбів зараз полягають дуже юними людьми. Пара не самодостатня, спирається на звичку чекати допомоги від батьків, а діти в таких сім’я з’являються з необережності. Молоді сім’ї не мають ні власного житла, ні гідної роботи і покладаються лише на батьків, які ще далеко не старі і можуть забезпечувати дітей.
У юних батьків відсутній елементарний досвід поводження з малюком. Процес виховання вимагає від них прийняття важливих рішень, які вони не можуть і не хочуть приймати. Завжди легше почути досвідченому думку мами чи свекрухи. Ще одним важливим фактором є та сумна обставина, що навіть поява дитини не робить юних мам і тат дорослими. Їх все ще тягне гуляти і відпочивати. Вони звикли присвячувати вільний час собі, а дитина заважає радіти молодості.

Типи виховання дитини бабусею

Вплив на малюка може здійснюватися кількома шляхами:

  • Гість. Багатьом здається, що бабуся, яка живе окремо, не робить істотний вплив на дитину. Це не так. Навіть під час коротких візитів, бабусі активно займаються вихованням онуків, не завжди дотримуючись волі господарів будинку. У таких випадках найбільше страждає дитина, адже він не розуміє чому потрібно міняти звичну модель поведінки.
  • Няня. При наявності довірчих відносин між мамою і бабусею, другій часто перепадає роль няні. Якщо спочатку бабуся брала позицію матері у вихованні онука, то залишившись наодинці з відповідальністю, вона відкидає її. Бабуся, яка виховує онука, вважає, що має одноосібне право на вирішення будь-яких питань. Така модель відносин дитини з родичами також небезпечна роздвоєнням обмежень (бабуся дозволяє – батьки забороняють). Дитина буде боятися отримати догану за будь яку свою дію.
  • Господиня. Спільне проживання трьох поколінь загрожує конфліктами і сварками. У таких сім’ях авторитет старшого покоління поширюється на всі сфери життя молодих, так що уникнути чвар дуже важко. Допоможе чітке визначення зон впливу кожного члена сім’ї. Важливо пояснити бабусі, що відповідальність за дитину лежить виключно на його батьках і тільки вони можуть встановлювати правила виховання.

 

Переваги бабусиної допомоги

Багато психологів і педіатрів сходяться на думці, що організувати якісний догляд і виховання дитини без допомоги старшого покоління ніяк не можна.
Віддавати дитину бабусі на вихідні краще з 2-х років. В меншому віці діти гостро потребують маму і тата, і тривале розставання може стати справжньою трагедією для малюка. Важливо, щоб в період до 2-х років бабуся приїжджала в гості, спілкувалася з дитиною і у нього складалося враження про неї, як про рідну і близьку людину.
Дитина, добре знайома з бабусею, від спілкування з нею отримує лише позитивні емоції. Старше покоління, як правило, мудріше і терпляче, вони нікуди не поспішають, знаходять час грати з дитиною годинами, розмовляти, читати і гуляти. Бабуся ніколи не втомлюється готувати смачні частування, слухати про дитячі враження, розповідати казки, відповідати на сотні запитань.
Старше покоління майже завжди відноситься до онуків з терпінням і без зайвих завищених очікувань. Ця збалансована тактика виховання призводить до того, що підростаюча дитина бачить у бабусі порадника, мудрого і доброго помічника. Виховання бабусі ґрунтується на прийнятті онуків справжніми, без постійних оцінок, засуджень і прикростей.

Недоліки бабусиної виховання

Головною проблемою в процесі спільного виховання дитини двома поколіннями є проблема права. Готова допомагати і ділитися досвідом, бабуся все одно усвідомлює, що онук не є її дитиною. Тому свою стратегію виховання бабуся формує дуже ретельно, щоб не нашкодити «чужого» малюкові. Саме з цього народжується надмірна турбота. Бабуся думає, що абсолютно точно знає, як правильно лікувати онука, як його одягати і годувати. І в цьому випадку її не хвилює думка мами – молода навряд чи знає, як потрібно робити.

Таке свавільне поводження обґрунтовано бажанням бути потрібною і шанованою. Віддаючи любов, бабуся також хоче отримувати її натомість. Нав’язливе виховання бабусі, продукт браку уваги з боку власних дітей. У внука вона бачить джерело неупередженої любові, якої так потребує. Це призводить до того, що виховання бабусі перетворюється в суцільне потурання примхам.


Балувати онуків любить кожна бабуся, але якщо у деяких це рідкісні і доречні прояви любові, то в інших – цілеспрямована політика. Бабуся намагається переманити любов онука, показуючи, як мало батьки балують дитину, значить, як мало люблять. Така стратегія в першу чергу – вина батьків. Припинити таку манеру виховання можна тільки за допомогою спілкування з бабусею, демонстрацією любові та поваги до неї. Впевненість у тому, що її цінують, допоможе скоротити негативний вплив на дитину, уникнути тактики переманювання.

Вперте нав’язування онукові виключно своїх цінностей також є плодом невпевненості в собі.

Як впливати на бабусю

  • У психології є кілька варіантів впливу на агресивний або негативний вплив бабусі на дитину. Якщо ситуація вийшла з-під контролю застосовуються такі методи:
  • Розставання. У разі небезпечної поведінки бабусі, її просто позбавляють можливості бачити онуків. Стратегія досить категорична, але в деяких випадках це єдиний вихід з положення. Це дозволяє захистити дитину від її спроб вибудувати негативне ставлення дитини до батьків. Також цей метод дозволяє уникнути ситуацій, небезпечних для життя дитини, якщо бабуся зовсім переходить межу

  • Догану. Цей метод ефективний для боротьби з першими ознаками незгоди бабусі. Догана допомагає активізувати бабусину відповідальність, коли вона занадто багато дозволяє онуку.
  • Зміна мотиву. З’ясувавши, на чому ґрунтується бабусине виховання, можна трансформувати її мотиви. При грамотному застосуванні методики, бабуся буде впевнена, що сама змінила думку.
  • Розглядаючи будь-який з цих варіантів, слід пам’ятати, що, позбавляючи дитину бабусиної турботи, ви не тільки усуває негативний вплив, але також захищаєте малюка від позитивних аспектів його спілкування з бабусею.

anna777

Автор не додав іинформацію про себе

Отправить ответ

Войти с помощью: 
avatar
  Subscribe  
Notify of